balsamka 

indyjski sposób na cukrzyce

Nazwa łacińska: Momordica charantia

Nazwa angielska: Bitter Gourd

Nazwa indyjska/sanskryt: Karela, Karavella, Kathilla

 

 

INDYJSKI GORZKI MELON

Balsamka to gatunek rośliny z rodziny dyniowatych, który występuje w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Jest to roczna roślina dochodząca do 3 metrów długości. Liście są sercowatego kształtu, korona kwiatowa w kolorze żółtym, a owoc podobny do ogórka w kolorze pomarańczowo-żółtym do 18 cm długości. Owoc o gorzkim smaku w Indiach spożywa się w kuchni na surowo lub gotuje jako dodatek do potraw i sosów. Zawiera Gurmarin, polipeptyd podobny budową do bydlęcej insuliny. Karela zawiera głównie lecytyny, charantyny i momordycyny. Stwierdzono, że lecytyny mają działanie regulujące gospodarkę lipidową.

Owoce i liście Balsamki ogórkowatej zawierają alkaloidy, glukozydy i olejki aromatyczne. Liście, owoce i ich wyciągi posiadają różne właściwości i stosowane są w medycynie ajurwedyjskiej. Są bogate w najważniejsze witaminy i minerały, szczególnie w witaminy: A, B1, B2, C i żelazo.

DAWKOWANIE

1 gram surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Pić 3 x dziennie parząc za każdym razem świeży napar. Stosowanie naturalnych produktów daje stopniowy ale długotrwały efekt.

Przeciwwskazaniem jest ciąża, karmienie piersią i łączenie tego produktu z preparatami obniżającymi poziom cukru we krwi (hipokligemizujące).
Balsamka (Karela) dostępna jest w formie rozdrobnionej lub sproszkowanej z upraw ekologicznych(BIO). Inne formy: tabletki, kapsułki, proszki, herbaty.

Inne nazwy: Balsamka ogórkowata, Przepękla ogórkowata, Gorzki melon, Karella, Karavella, Kathilla.

Więcej informacji o właściwościach tej rośliny można przeczytać na stronach
http://www.biomedical.pl/rosliny/przepekla+ogorkowata+momordica+charantia_108/

https://en.wikipedia.org/wiki/Momordica_charantia 

 

Chcesz kupić? Skontaktuj się z nami. Służymy radą !!!

tel. 601 666 480