ashwagandha 

Nazwa sanskrycka/indyjska: Ashwagandha

Nazwa łacińska: Withania somnifera

Pochodzenie: Azja

 

 

AJURWEDYJSKI SPOKOJNY SEN

Ashwagandha (Witania ospała) to zimozielony, rozgałęziony krzew wyrastający na wysokość do 2 metrów, o liściach ogonkowych i gałęziach pokrytych szarawym meszkiem. Owocem jest drobna czerwona jagoda z żółtymi nasionami, otoczona rozdętym papierowatym kielichem kwiatowym. Witania rośnie dziko w poszyciu w Afryce i rejonie śródziemnomorskim, na obszarze Małej Azji, poczynając od Indii, w których jest uprawiana na dużą skalę. Surowcem zielarskim jest korzeń witanii(Withaniae radix) pozyskiwany głównie z upraw użytkowych. Podstawowe substancje czynne korzenia witanii to steroidowe laktany,zwane witanolidami(m.in. zawierające witaferynę A) oraz sitoindozydy. Ponadto alkoloidy - głównie witasomninę i acetylosteryloglukozydy.

W Ajurwedzie witania używana jest od ponad 2000 lat. Współcześnie równieź zajmuje ważne miejsce w medycynie hinduskiej. W sanskrycie nazwa tej rośliny oznacza "to, co pachnie koniem", ale chodzi tu nie o zapach, lecz odnosi sie do siły zwierzęcia, jakoby daje siłę i moc konia. Ashwagandha jest najbardziej popularnym produktem ziołowym stosowanym w Indiach. Porównuje się ją z chińskim Żeń-szeniem, ale najnowsze badania wskazują na wyższość Ashwagandhy. Ashwagandha jest produktem, który pozwala na funkcjonowanie w warunkach codziennego napięcia.

WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE*

  • płodność
  • odmłodzenie
  • energia
  • stres i sen
  • przyczynia się do optymalnej aktywności umysłowej i poznawczej
  • właściwości adaptogenne
  • zdrowie sercowo-naczyniowe
  • zdrowie psychiczne i relaksacyjne
  • skóra

DAWKOWANIE

Napar:

1 gram surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Pić 3 x dziennie parząc za każdym razem świeży napar (polecamy gotowanie rozdrobnionego korzenia).

 

Forma zmielona:

3g proszku (czubatą łyżeczkę) zamieszać w ciepłej wodzie i wypić. Stosowanie naturalnych produktów daje stopniowy ale długotrwały efekt.

Przeciwwskazaniem jest ciąża, karmienie piersią oraz zatrucie organizmu toksynami.
Ashwagandha dostępna jest w formie rozdrobnionej oraz sproszkowanej z upraw ekologicznych(BIO).
Inne formy: tabletki, kapsułki, proszki, herbaty.
Inne nazwy: koński korzeń, jagoda nasienna, zimowa czereśnia, Indian ginseng(indyjski Żeń-szeń).

Więcej informacji o właściwościach tej rośliny można przeczytać w książkach Mateusz Emanuel Senderski "Zioła w nalewkach leczniczych". oraz D.Frawley,V.Lad:"The Yoga of Herbs" lub artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/naturalny-sposob-na-depresje-i-stres-dzialanie-potwierdzone-naukowo

* właściwości znajdujące się na liście oczekującej EFSA w marcu 2018' (EFSA - Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności)

 

Chcesz kupić? Skontaktuj się z nami. Służymy radą !!!

tel. 601 666 480